• E mërkurë / Dec-19 14:17
  • Kontakt

Studiuesit: Uji i gazuar po iu bën të shtoni peshë

Studiuesit: Uji i gazuar po iu bën të shtoni peshë

Një studim i botuar në revistën "Obesity Research and Practice Clinic" në vitin 2017 tregoi se dioksidi i karbonit në ujë të gazuar mund të ndikojë në shtimin e peshës duke rritur lirimin e grelinit.

Grelin, i njohur si hormoni i urisë, është një hormon i prodhuar kryesisht në stomak dhe një ndër efektet e shumta të tij është rritja e oreksit.

Është grelini që kontrollon oreksin tuaj në afat të shkurtër duke ju paralajmëruar se është koha për të ngrënë, transmeton lajmi.net.

Ky studim tregoi se, megjithëse uji i gazuar nuk përmban sheqer, ose embelsira artificiale, vetë dioksidi i karbonit, gazi që jep shkëlqim në ujë, duke çuar në rritje të peshës nëpërmjet lirimit të grelenit.

Ndryshimet e vogla të jetesës që ju mund të bëni tani mund të ndihmojnë të humbni peshë, sipas nutricionistit Rick Hay.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/genstilc/domains/rtvaldi.com/public_html/footer.php on line 48