Lista e lojtarëve me më së shumti tituj të Ligës së Kampionëve

Lista e lojtarëve me më së shumti tituj të Ligës së Kampionëve

Futbollistët e klubeve si Real Madridi, Barcelona, Milani e Ajaxi e dominojnë listën e lojtarëve me më së shumti tituj të Ligës së Kampionëve. Por, kush e kryeson këtë listë?

Real Madridi e ka fituar trofeun e Ligës së Kampionëve më shumë sesa cilido klub tjetër, plot 13 herë. Milani i ndjek madrilenët me shtatë tituj dhe Liverpooli radhitet prapa me gjashtë tituj.

Përderisa “Los Blancos” i lënë shumë prapa klubet e tjera si më të suksesshmit në skenën evropiane, cili lojtar e ka ngritur lart trofeun e kësaj gare prestigjioze evropiane më së shumti herë?

Anësori i majtë i Real Madridit, Paco Gento, për momentin e mban rekordin për lojtarin me më së shumti tituj të Ligës së Kampionëve, pasi e kishte fituar këtë trofe plot gjashtë herë gjatë karrierës 18-vjeçare në “Santiago Bernabeu”.

Sulmuesi i Cristiano Ronaldos e ndan pozitën e dytë me disa futbollistë të tjerë, me pesë trofe. Të parin e fitoi me Manchester Unitedin, ndërsa katër të tjerë i fitoi gjatë kohës së tij në Real Madrid.

Në listën e dominuar nga lojtarët e Real Madridit bëjnë pjesë edhe heronjtë e Liverpoolit nga vitet e 1980-ta, si Kenny Dalglish, Graeme Souness dhe Alan Hansen, të cilët i kanë nga tre medalje të arta.

LojtariNumri i titujve të ChampionsitKlubet
Paco Gento6Real Madrid
Cristiano Ronaldo5Man Utd, Real Madrid
Alessandro Costacurta5AC Milan
Paolo Maldini5AC Milan
Clarence Seedorf5Ajax, Real Madrid, AC Milan
Hector Rial5Real Madrid
Marquitos5Real Madrid
Lesmes II5Real Madrid
Enrique Mateos5Real Madrid
Alfredo di Stefano5Real Madrid
Jose Maria Zarraga5Real Madrid
Casemiro4Real Madrid
Gareth Bale4Real Madrid
Nacho4Real Madrid
Daniel Carvajal4Real Madrid
Isco4Real Madrid
Luka Modric4Real Madrid
Marcelo4Real Madrid
Raphael Varane4Real Madrid
Karim Benzema4Real Madrid
Sergio Ramos4Real Madrid
Toni Kroos4Real Madrid
Gerard Pique4Man Utd, Barcelona
Andres Iniesta4Barcelona
Xavi4Barcelona
Lionel Messi4Barcelona
Samuel Eto’o4Barcelona, Inter, Real Madrid
Phil Neal4Liverpool
Jose Santamaría4Real Madrid
Juan Santisteban4Real Madrid
Juanito Alonso4Real Madrid
Joseito4Real Madrid
Kiko Casilla3Real Madrid
Mateo Kovacic3Real Madrid
Keylor Navas3Real Madrid
Lucas Vazquez3Real Madrid
Pepe3Real Madrid
Dani Alves3Barcelona
Sergio Busquets3Barcelona
Pedro3Barcelona
Iker Casillas3Real Madrid
Victor Valdes3Real Madrid
Carles Puyol3Barcelona
Fernando Redondo3AC Milan, Barcelona
Guti3Real Madrid
Fernando Morientes3Real Madrid
Roberto Carlos3Real Madrid
Savio3Real Madrid
Aitor Karanka3Real Madrid
Fernando Hierro3Real Madrid
Raul3Real Madrid
Frank Rijkaard3Ajax, AC Milan
Franco Baresi3AC Milan
Filippo Galli3AC Milan
Roberto Donadoni3AC Milan
Demetrio Albertini3AC Milan
Mauro Tassotti3AC Milan
Alan Hansen3Liverpool
Kenny Dalglish3Liverpool
Graeme Souness3Liverpool
Steve Heighway3Liverpool
Ray Clemence3Liverpool
David Johnson3Liverpool
Ray Kennedy3Liverpool
Phil Thompson3Liverpool
David Fairclough3Liverpool
Jimmy Case3Liverpool
Terry McDermott3Liverpool
Gerd Muller3Bayern Munich
Rainer Zobel3Bayern Munich
Hans-Josef Kapellmann3Bayern Munich
Franz Roth3Bayern Munich
Franz Beckenbauer3Ajax
Conny Torstensson3Ajax
Sepp Maier3Ajax
Wim Suurbier3Ajax
Sjak Swart3Ajax
Johan Neeskens3Ajax
Gerrie Muhren3Ajax
Piet Keizer3Ajax
Johan Cruyff3Ajax
Arie Hann3Ajax
Ruud Krol3Ajax
Horst Blankenburg3Ajax
Barry Hulshoff3Ajax
Heinz Stuy3Ajax
Ferenc PuskasReal Madrid
Rogelio Dominguez3Real Madrid
Raymond Kopa3Real Madrid
Miguel Munoz3Real Madrid
Ramon Marsal3Real Madrid
Atienza II3Real Madrid

Në këtë listë janë të përfshirë vetëm futbollistët të cilët e kanë fituar titullin e Ligës së Kampionëve më shumë sesa dy herë.