Ndahen çmimet “Oscars 2020”, shpallen aktori dhe aktorja më e mirë

Ndahen çmimet “Oscars 2020”, shpallen aktori dhe aktorja më e mirë

Janë ndarë të gjitha çmimet “Oscars 2020”. Është bërë ndarja e çmimeve “Oscars 2020”, në edicionin e 92-të të Academy Awards, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net. Çmimin kryesor si filmi më i mirë e mori “Parasite”, filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë. Aktori më i mirë u shpall Joaquin Phoenix, ai madje që në fillim u konsiderua si një nga favoritët ndërsa aktorja më e mirë u shpall Renee Zellweger. Megjithatë konkurrenca ishte e fuqishme. Aktori më i mirë Joaquin Phoenix, Joker Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood Antonio Banderas, Pain and Glory Adam Driver, Marriage Story Jonathan Pryce, The Two Popes