• E mërkurë / Jul-17 15:30
  • Kontakt

Zelensky shkarkon dy gjeneralë të lartë ukrainas, i quan tradhtarë

Zelensky shkarkon dy gjeneralë të lartë ukrainas, i quan tradhtarë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ka shkarkuar dy gjeneralë të lartë ukrainas, duke i quajtur ata "antiheronj" në fjalimin e tij të natës të postuar në mediat sociale.

“Sot u mor një vendim tjetër për antiheronjtë. Tani nuk kam kohë të merrem me të gjithë tradhtarët. Por gradualisht do të ndëshkohen të gjithë”, tha ai, shkruan CNN.

Gjeneralët – ish-shefi i Departamentit Kryesor të Sigurisë së Brendshme të Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës, Naumov Andriy Olehovych dhe ish-kreu i Zyrës së Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës në rajonin Kherson, Kryvoruchko Serhiy Oleksandrovych, janë hequr nga detyra.

“Ata ushtarakë midis oficerëve të lartë që nuk kanë vendosur se ku është atdheu i tyre, të cilët shkelin betimin ushtarak të besnikërisë ndaj popullit ukrainas në lidhje me mbrojtjen e shtetit tonë, lirinë dhe pavarësinë e tij, në mënyrë të pashmangshme do të privohen nga grada të larta ushtarake. Gjeneralët e rastësishëm nuk bëjnë pjesë këtu!”, tha Zelensky.