Ministria britanike: Është pothuajse e sigurt se ofensiva ruse ka dështuar

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka lëshuar përditësimin e saj të fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Ajo thotë se është “pothuajse e sigurt” që Rusia “ka dështuar në objektivin e saj për të rrethuar Kievin” për shkak të pengesave të përsëritura dhe kundërsulmeve të suksesshme nga forcat ukrainase, transmeton Sky News.

“Rusia duke thënë se do të reduktojë aktivitetin e saj ushtarak rreth kryeqytetit mund të tregojë “pranimin e saj që tani ka humbur iniciativën në rajon””, thuhet në një deklaratë.

Megjithatë, ministria paralajmëroi se ka “shumë të ngjarë” që Rusia tani do të kërkojë “të devijojë fuqinë luftarake nga veriu në ofensivën e tyre në rajonet Donetsk dhe Luhansk në lindje”.