“Lufta në Ukrainë do të përfundojë deri në fund të pranverës”, parashikimi i zyrtarit ukrainas

“Lufta në Ukrainë do të përfundojë deri në fund të pranverës”, parashikimi i zyrtarit ukrainas

Forcat ukrainase mund të marrin Krimenë deri në fund të dhjetorit dhe e gjithë lufta me Rusinë do të përfundojë deri në pranverë, ka parashikuar një zëvendësministër ukrainas i mbrojtjes.

Volodymyr Havrylov, një gjeneral-major në pension, tha se vendi i tij nuk do të ndalonte kurrë së luftuari deri në fitore dhe madje kishte marrë parasysh potencialin e një sulmi bërthamor rus.

Ministri, në një intervistë për Sky News, tha se besonte se probabiliteti i një sulmi atomik nga Rusia ishte i ulët, por tha se “do të ishte dramë”, transmeton Telegrafi.

Sa i përket perspektivës për bisedimet e paqes me Kremlinin, Havrylov tha se ato do të ndodhin vetëm pasi trupat ruse të jenë gati të largohen nga çdo pëllëmbë e Ukrainës, duke përfshirë gadishullin e Krimesë që presidenti Vladimir Putin e pushtoi në vitin 2014 dhe në pjesë në Ukrainën lindore që janë mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Rusia për tetë vjetët e fundit.

“Ka një vendim brenda shoqërisë në Ukrainë që ne po shkojmë deri në fund”, tha ai në Londër gjatë një udhëtimi në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë.

“Nuk ka rëndësi se çfarë lloj skenari është në tavolinë”.

“Njerëzit kanë paguar shumë gjak, shumë përpjekje për atë që kemi arritur tashmë”.

“Dhe të gjithë e dinë se çdo vonesë ose konflikt i ngrirë është vetëm vazhdimi i kësaj lufte kundër ekzistencës së Ukrainës si komb”.

Trupat e Ukrainës, të furnizuara me armët perëndimore, arritën një fitore jashtëzakonisht të rëndësishme në fillim të këtij muaji me rimarrjen e qytetit jugor të Khersonit, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen përsëri në anën lindore të lumit Dnipro.

Ishte i vetmi kryeqytet rajonal i marrë nga Rusia.

I pyetur nëse suksesi bëri që qëllimet e tjera të ndiheshin më të mundshme, si rimarrja e Krimesë, z. Havrylov tha: “Është vetëm çështje kohe dhe, natyrisht, ne do të donim t’i arrijmë më shpejt se më vonë”.

Ai tha se kjo mund të ndihmohet nga ajo që njihet si një ngjarje e “mjellmës së zezë” – diçka e paparashikueshme – që po ndodh në Rusi, siç është kolapsi i papritur i regjimit të Putinit.

“Unë mendoj se Rusia mund të përballet me një mjellmë të zezë në vendin e tyre, brenda Rusisë dhe mund të kontribuojë në suksesin tonë me Krimenë,” tha ministri, duke folur në anglisht.

Kishte “gjithashtu një opsion ushtarak me një lloj kombinimi të forcave, burimeve dhe diçka tjetër”.

“Ne mund të shkelim në Krime, për shembull, deri në fund të dhjetorit. Është e mundur. Nuk përjashtohet që të jetë kështu,” shtoi ai.

Havrylov besonte se trupat ukrainase do të vazhdonin të luftonin gjatë dimrit, duke shfrytëzuar vrullin e tyre, pavarësisht kushteve të vështira, me temperatura të ulëta dhe rraskapitje.

Ai tha se ata nuk kishin zgjidhje, sepse çdo pauzë në operacionet do t’i jepte palës ruse një shans më të madh për të rimbushur rezervat e tyre dhe për të sjellë përforcime.

“Ata janë të interesuar të bëjnë një pauzë në këtë luftë për t’u rigrupuar, për të sjellë më shumë njerëz nga atdheu… kjo është ëndrra.

“Kjo është arsyeja pse… ne nuk kemi të drejtë të ndalemi. Ne duhet të përparojmë”, tha ai.

Sa i përket kohës kur do të përfundojë lufta, Havrylov tha se si ushtarak ishte e rëndësishme të përgatiteshim për një luftë të gjatë nëse Rusia është në gjendje të përforcohet.

“Sigurisht, në këtë rast, lufta do të marrë pak kohë. Por ndjenja ime është se deri në fund të pranverës, kjo luftë do të përfundojë”.