Në Beograd shkatërrohen muralet me imazhin e ish-kryeministrit Zoran Gjingjiq (Foto)

Muralet në qendër të Beogradit me figurën e ish-kryeministrit serb të vrarë Zoran Gjingjiq janë shkatërruar pësëri vetëm një ditë pas riparimit.

Një afreskë e tij ishte shfaqur në murin e Fakulteti Filozofik më 21 shkurt, ditën kur në vitin 1197 Gjingjiq ishte bërë kryetar i bashkisë së Beogradit.

Përpos figurës ishte edhe citati që nga periudha kur ai ishte kryebashkiak: ‘Qyteti sipas emrit të tij është i bardhë. Ne do ta bëjmë qytet të dritave, 1997’

Megjithatë, murali ishte shkatërruar. Të hënën ditën që Gjingjigj u vra muri u restaurua dhe tani u njollos përsëri.

Zoran Gjingjiq u vra më 12 mars 2003 në oborrin e qeverisë serbe.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/genstilc/domains/rtvaldi.com/public_html/footer.php on line 48